Víš, které všechny faktory přispívají ke vzniku vaginální mykózy?

Vaginální mykóza je velmi častou infekcí intimních oblastí. Projevuje se nepříjemnými pocity v intimní oblasti - může být přítomno svědění, pálení, zarudnutí a neobvyklý poševní výtok. Přečti si, co tuto infekci způsobuje a jak jí můžeš předcházet.

V tomto článku se dozvíš:

     Jak funguje tvé tělo?

     Rizikové faktory

     Správná a nesprávná hygiena

     Vliv stravy

     Přenos sexem

MĚLA BYS VĚDĚT: Infekce v intimní oblasti mohou být způsobeny bakteriemi, kvasinkami nebokombinací obojího. O typech infekcí (a jejich příznacích) jsme více napsali na této podstránce.

Dnes se podíváme na tu nejčastější - vaginální kvasinkovou infekci (jinak známou jako mykóza).

Pokud tě trápí opakované infekce, jsi tu správně. V následujících několika řádcích se dozvíš, jaké jsou hlavní rizikové faktory, o kterých jsi možná nevěděla, a nyní budeš vědět, jak se jim vyhnout.

Zjisti, jak funguje tvé tělo a proč se kvasinky mohou přemnožit

Jak jsme se již zmínili, vaginální mykózu způsobují kvasinky - nejčastěji ty z rodu Candida.

Kvasinky však nejsou nepřítelem. Věděla jsi, že se přirozeně vyskytují v epitelu (výstelce) pochvy?

Vaginální mikrobiom tvoří kromě výše zmíněných kvasinek velké množství dalších mikrobů, které jsou vzájemně propojeny. Pokud je některý z těchto vztahů narušen, může dojít k nerovnováze (dysbióze) mezi jednotlivými druhy a následné infekci.

Klíčovou roli v tomto systému hrají bakterie rodu Lactobacillus, známé také jako laktobacily. Udržují kyselé pH (přibližně 4,5) přeměnou glukózy na kyselinu mléčnou a peroxid vodíku. V takovém prostředí je růst kvasinek prakticky nemožný.

Důležitou roli hrají také imunitní buňky. Při narušení rovnováhy a imunity mohou kvasinky mnohem více napadat sliznici pochvy a vzniká infekce - vaginální mykóza.

Rizikové faktory vaginální mykózy

Hormon estrogen

Kyselé pH v pochvě souvisí také s hladinou hormonu estrogenu. Hladiny estrogenu však nejsou během života ženy stabilní (zvyšují se během menstruačního cyklu). Větší množství estrogenu následně zvyšuje pH v pochvě. Kromě toho silné prokrvení genitální oblasti a zásaditá menstruační krev usnadňují růst kvasinek.

Těhotenství

Během těhotenství dochází také k výrazným hormonálním změnám. V této době se také snižuje kyselost poševního prostředí a silněji prokrvené orgány reprodukčního systému jsou více nasyceny glykogenem - cukrem, kterým se kvasinky živí.

Více informací o vaginálních infekcích v těhotenství (a jejich léčbě) v tomto článku.

Menopauza

Během menopauzy dochází v postreprodukčním období ženy k poklesu estrogenu, což opět narušuje pH. Kromě toho se také ztenčuje sliznice pochvy. Stává se sušší a náchylnější k různým poraněním, což napomáhá infekci.

Systémové rizikové faktory

Kromě rizik, která se odehrávají přímo v pochvě, mohou riziko vaginální mykózy zvyšovat i tzv. systémová rizika. Mezi ně mohou patřit např:

·     hormonální poruchy
·     poruchy imunitního systém
·     léčba antibiotiky
·     užívání hormonální antikoncepce
·     zákroky a operace v oblasti pochvy
·     rizikové sexuální chování
·     nedostatek železa
·     nedostatek vitaminů skupiny B
·     nádorová onemocnění (rakovina).

Do této skupiny rizikových faktorů patří také neléčená cukrovka (diabetes mellitus). Kvasinky rodu Candida se vyskytují u 77 % lidí s cukrovkou a kvasinkové infekce jsou u nich asi 10krát častější. Příčinou je vyšší hladina cukru v krvi, která je, jak jsme již zmínili, živnou půdou pro kvasinky.

Vaginální mykóza je také velmi častá při/po užívání antibiotik. Ta ničí nejen špatné bakterie, ale i ty dobré z rodu Lactobacillus. Proto se doporučuje užívat spolu s antibiotiky vhodná probiotika, která mohou tyto kmeny doplnit a udržet rovnováhu vaginálního mikrobiomu.

Kromě toho by měla být jakákoli léčba antibiotiky dobře zvážena a předepsána pouze lékařem. Kromě nerovnováhy mikrobiomu celého těla se při nesprávném užívání zvyšuje tzv. bakteriální rezistence. Některé z bakterií se v důsledku nadužívání nebo nesprávného užívání antibiotik stávají zcela rezistentními (odolnými vůči léčbě).

Správná a nesprávná hygiena intimní oblasti

Rovnováha v pochvě může být narušena také zanedbáváním každodenní hygieny nebo opakovaným nošením spodního prádla.

Ideální je sáhnout po přípravcích a mýdlech určených speciálně pro intimní oblast, které mají zásadité pH. Běžná mýdla totiž ničí laktobacily.

Negativní vliv na tyto prospěšné bakterie má také parfémovaná kosmetika a parfémované toaletní potřeby - toaletní papír, vložky nebo tampony.

S hygienou to ale nepřeháněj

Nadměrná hygiena a zvlhčování různými lubrikanty může také usnadnit vznik vaginální mykózy. Důležité je používat k hygieně čisté houbičky a ručníky a pokožku vždy otírat zcela do sucha. Při mytí (ale i na toaletě) je vhodné postupovat od pochvy ke konečníku, nikoli naopak.

Voda a vlhké prostředí

Kvasinky milují vlhké a teplé prostředí - nadměrná vlhkost přispívá k jejich množení. Vyhýbej se dlouhodobému nošení mokrých plavek, ale také nošení syntetického a těsného oblečení, pod kterým kůže nemůže dýchat.

Vliv stravy na vaginální mikrobiom

Stav mikrobiomu v intimní oblasti je také silně ovlivněn stravou. Výše jsme již zmínili zejména cukr, kterým se živí kvasinky. Nadměrná konzumace potravin bohatých na cukr, ale také ovoce a sladkostí, je nejčastějším dietním rizikovým faktorem vaginální mykózy.

Nevhodná je také častá konzumace tučných a vysoce zpracovaných výrobků, včetně tvrdých a plísňových sýrů.

Sexuální přenos

Dalším možným způsobem vzniku vaginální mykózy je sexuální kontakt s nositelem kvasinek rodu Candida. Taková osoba se nazývá přenašeč a nemusí si být své infekce ani vědoma, protože mykóza může být zcela bezpříznaková.

Další místa, kde se vyskytují kvasinky

Kvasinky se drží také na různých površích, zejména na ručnících, mýdlech, toaletách nebo ve vanách a sprchách. Nepoužívej proto hygienické prostředky, které mohl použít někdo jiný, a buď obzvláště opatrná na veřejných toaletách. Ideální je mít na takových místech po ruce dezinfekční prostředek.

Velmi oblíbeným místem výskytu kvasinek jsou také bazény, sauny a vířivky. Na to je vhodné pamatovat během dovolených a pobytů u vody a moře. Jak jsme již zmínili, kvasinky milují vlhkost, proto si dávejte pozor na dlouhodobý pobyt ve vodě nebo na dlouhodobé nošení mokrých plavek.

Rozhodně se vyplatí preventivně sáhnout po probiotikách a mít u sebe volně prodejné antimykotikum (lék na vaginální mykózu). S výběrem ti poradí v lékárně.

Pokud pozoruješ některé z příznaků vaginální mykózy, neváhej je řešit. Zabráníš tak jejímu zhoršení a budeš si moci opět užívat pohody.