Těhotenství a intimní infekce: Jaké jsou jejich příznaky a léčba?

Většina z nás se v průběhu života setká s vaginálními infekcemi. Těhotné ženy jsou k těmto nepříjemným infekcím obzvláště náchylné kvůli hormonálním změnám, ke kterým v jejich těle dochází. Jaké infekce můžeš během těhotenství dostat a jak se jich zbavit?

V tomto článku se dozvíš:

     Proč těhotné ženy trápí infekce?
     
     Nejrozšířenější intimní infekce
     Jak na léčbu mykózy?

Proč ženy během těhotenství často trápí infekce?

V těhotenství prochází tělo mnoha hormonálními změnami. Zvýšená hladina estrogenu a glykogenu narušuje chemickou rovnováhu v pochvě a způsobuje změnu jejího pH. Během těhotenství jsi proto náchylnější k přemnožení bakterií a kvasinek v pochvě.

K jejich přemnožení však může přispívat i oslabený imunitní systém. V těhotenství je totiž imunitní systém „potlačen“, aby tělo přijalo rostoucí plod. Oslabený imunitní systém však snižuje schopnost těla bránit se infekcím.

Nejčastější intimníinfekce

Vaginální infekce mohou být bakteriálního nebo kvasinkového původu. Mezi nejčastější infekce, které postihují těhotné ženy, patří bakteriální vaginóza a vaginální mykóza.

Bakteriální infekce

Přemnožení bakterie Gardnerella vaginalis v pochvě může způsobit bakteriální vaginózu. Mezi její projevy patří např:

·      řídký výtok bílé, šedé nebo nazelenalé barvy s „rybím“ zápachem

·      pálení při močení

·      svědění

V důsledku hormonálních změn se až u 25 % těhotných žen vyskytuje bakteriální vaginóza. Ve většině případů nezpůsobuje závažné komplikace, ale pokud se neléčí, může být doprovázena určitými riziky, jako je předčasný porod. Bakteriální vaginózu však lze snadno vyléčit (i v těhotenství) pomocí antibiotik.

Nebezpečnější je streptokoková infekce, kterou způsobuje bakterie Streptococcus agalactiae. Tato infekce nemusí být doprovázena žádnými příznaky. Může však způsobit předčasný porod a infikovat plod.

Aby se onemocnění předešlo, provádí se ve 36. nebo 37. týdnu těhotenství preventivně test na přítomnost této bakterie. Pokud je zachycena dostatečně brzy, může správná léčba výrazně snížit riziko onemocnění.

Kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce neboli vaginální mykózy mohou rovněž způsobit komplikace. Mykózy jsou nejčastěji (v 80-90 % případů) způsobeny přemnožením kvasinky Candida albicans. Ta se v našem těle běžně vyskytuje, ale v těhotenství se může v důsledku výše zmíněné narušené hladiny pH přemnožit.

Mykóza nejčastěji postihuje ženy ve 2. a 3. trimestru těhotenství a má různé projevy, např.:

·      svědění

·      pálení při močení

·      zarudnutí a otok pochvy

·      hustý výtok bez zápachu

·      bolest při pohlavním styku

Dlouhodobá mykóza „dláždí“ bakteriím cestu dále do těla. Stejně jako v případě bakteriálních infekcí mohou i ty kvasinkové způsobit různé komplikace v těhotenství. Mohou se dokonce přenést na dítě během porodu. U novorozenců se infekce nejčastěji projevuje na kůži a v ústech.

Jak léčit mykózu?

Také mykóza je naštěstí snadno léčitelná. První volbou pro její léčbu jsou volně prodejná vaginální antimykotika, která vám pomohou zbavit se nepříjemných příznaků během několika dní.

Během těhotenství je však důležité se před
zahájením jakékoli léčby poradit s lékařem.

Pomoci ti mohou také následující tipy:

·      nos bavlněné spodní prádlo

·      dbej na důslednou intimní hygienu

·      omez příjem sacharidů (zejména jednoduchých cukrů)

·      užívej probiotika (pozor, ne všechna jsou vhodná pro těhotné ženy

·      nenechávej na sobě mokré plavky

·      vyhýbej se vířivkám a horkým koupelím