Jak zabránit opakujícím se kvasinkovým infekcím?

Většina z nás se již alespoň jednou setkala s vaginální mykózou (vaginální kvasinkovou infekcí). Více než polovina žen ji však řeší přibližně dvakrát ročně a některé ženy potřebují cyklickou nebo dlouhodobou léčbu. Jak se nezařadit do druhé skupiny? A je vůbec možné vyhnout se opakujícím se intimním infekcím?

V tomto článku se dozvíš:

    Důvod opakujících se infekcí

    Tipy jak zabránit návratu

    Vliv jiných onemocnění

    Vliv antibiotik

POZOR: V první řadě je nutné zdůraznit, že při vaginální infekci je důležitá vhodná léčba. Pokud ji nemáš často, můžeš zajít do nejbližší lékárny a nechat si poradit (důležitý je popis příznaků, díky kterému lékárník zjistí, jaký typ infekce máš a jaký lék potřebuješ).

Pokud tě však trápí opakované infekce, určitě navštiv gynekologa, který provede potřebná vyšetření, odhalí příčinu a nasadí vhodnou léčbu.

V tomto článku se zaměříme na další faktory, které můžeš ovlivnit, aby se infekce nevracela. Hovořit budeme o vaginální mykóze (kvasinkové infekci), protože právě ta je nejčastější.

Co způsobuje opakující se vaginální infekce?

Opakující se vaginální mykóza trápí zhruba 5–10 % žen a infekce se mohou objevit 3–4krát ročně.

Infekce se častěji opakují u žen, které užívají antibiotika, glukokortikoidy nebo imunosupresivní léky.

Pravděpodobnost návratu infekce je také vyšší u těhotných žen a u žen během menopauzy (kvůli hormonálním změnám). Negativní vliv mohou mít také rizikové formy pohlavního styku, špatné hygienické návyky nebo nesprávné stravování.

Tipy, jak zabránit návratu vaginální infekce

Vaginální mykózu je samozřejmě nejprve nutné léčit. Kromě vhodné léčby je potřeba změnit také své návyky (stravovací, hygienické...).

Správná strava

To, co jíme, ovlivňuje složení vaginálního mikrobiomu, který chrání intimní oblasti před invazí patogenů. Prospěšné je omezit množství sacharidů (cukrů), vysoce zpracovaných potravin a potravin bohatých na konzervační látky.

Naopak, vhodné je zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu a také kvašené a mléčně fermentované výrobky (kefír, jogurt, brynza a jiné). Taková strava pomáhá udržet správné množství prospěšných bakterií rodu Lactobacillus a nízké pH vagíny, které brání přemnožení kvasinek.


Správná hygiena

Kvasinky rodu Candida, které nejčastěji způsobují mykózu, žijí přirozeně v ústní dutině, tlustém střevě nebo na pokožce. Kandidóza proto může být výsledkem přenosu kvasinek do vagíny. Pozor je třeba dávat například při osobní hygieně – utírat se je vhodné směrem od vagíny ke konečníku (nikoli naopak).

Kvasinky se také dobře množí ve vlhkém prostředí (např. nedostatečně často měněné ručníky, mycí houby nebo spodní prádlo). Jejich množení podporují také kapky moči, vaginální sekrety, pot a fekální částice. Proto je nutná každodenní hygiena. Během menstruace je vhodné provádět hygienu dvakrát denně a během průjmu po každé potřebě. Pokožku je přitom vždy důležité osušit dosucha.

S hygienou by se to však nemělo přehánět. Časté mytí, zvlhčování vagíny nebo používání mýdel a parfemovaných hygienických potřeb narušuje rovnováhu vaginálního prostředí. Opatrné by měly být ženy také při používání různých vaginálních výplachů.


Intímní život

Vaginální mykóza může být také následkem pohlavního styku s více partnery. Intimní gely a spermicidní prostředky (chemická bariéra proti spermiím) jsou také nepříznivé pro bakteriální mikroflóru a pH vagíny. Vznik infekce může podnítit i používání vibrátorů, protože způsobují poškození epitelu (vnitřní výstelky) vaginálních stěn.

DŮLEŽITÉ: Pokud ti gynekolog potvrdil vaginální kvasinkovou infekci, je nutné přeléčit i tvého sexuálního partnera / partnerku. Jinak se ti infekce může vrátit.

Výběr vhodného spodního prádla

Na intimní zdraví má velký vliv i správný výběr spodního prádla. Nejvhodnější je prádlo z hedvábí nebo bavlny. Tyto materiály zajišťují správnou cirkulaci vzduchu a dobře odvádějí vlhkost, takže udržují intimní oblast suchou.

Ideální prostředí pro kvasinky naopak vytvoříš, pokud sáhneš po neprodyšném a těsném spodním prádle a kalhotkách z umělých materiálů. Stejně důležité při prevenci opakujících se kvasinkových infekcí je výměna oblečení za suché a čisté po tréninku nebo po plavání v bazénu.

Vliv jiných onemocnění na opakující se infekce

Opakovaná vaginální mykóza se objevuje u žen s tendencí k alergiím, atopii, anémii, obezitě,cukrovce a jiným systémovým onemocněním, poruchám vstřebávání nebo hormonálním poruchám (například v případě hypotyreózy – snížené tvorby hormonů štítné žlázy nebo poruchy nadledvinek).

Zvýšená koncentrace cukru (glukózy) v krvi při neléčené cukrovce usnadňuje množení kvasinek. I hormonální změny (včetně těch, které provázejí těhotenství nebo užívání hormonální antikoncepce) ovlivňují pH vagíny.

Pokud se tě týká některý z výše zmíněných problémů, zaměř se na důsledné dodržování léčby. Tím snížíš riziko vzniku opakované vaginální mykózy.

Vliv mají i antibiotika

Léčba antibiotiky zanechává stopy na přirozeném vaginálním mikrobiomu (zejména pokud jde o dlouhodobé užívání). Antibiotika totiž ničí nejen patogenní mikroby, ale i prospěšné bakterie, včetně těch, které přirozeně kolonizují intimní oblasti.

Proto by se každá léčba antibiotiky měla kombinovat s užíváním přípravků s probiotickými mikroorganismy. Probiotika pomohou kompenzovat nedostatek laktobacilů.

Při opakujících se infekcích ti může lékař spolu s antibiotiky nasadit preventivně i protikvasinkovou (profylaktickou antifungální) léčbu.