Co nám vaginální výtok prozradí o zdraví ženy?

Vaginální výtok není dvakrát nejpříjemnější téma, o kterém bys chtěla číst. Věděla jsi ale, že jeho barva nebo konzistence může prozradit, kdy máš ovulaci nebo jaká intimní infekce tě trápí? Vaginální výtok je součástí života každé ženy.
Přečti si tedy o tomto tématu a zjisti více o svém intimním zdraví.

V tomto článku se dozvíš:

     Souvislost výtoku s menstruačním cyklem

     Výtok během těhotenství

     Změny výtoku

Výtok souvisí s menstruačním cyklem

Věděla jsi, že se vaginální výtok mění během menstruačního cyklu?

Menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruace a je spojen s krvácením. Menstruační krvácení trvá přibližně 3 až 5 dní a cyklicky se opakuje přibližně každých 28 dní. Těsně před menstruací a těsně po ní se může objevit bílý poševní výtok.

Od 6. do 11. dne cyklu se začíná vyvíjet vajíčko a vaginální výtok je pak mírný nebo zcela chybí.

Před ovulací, která je nejčastěji v polovině menstruačního cyklu, začne být vaginální výtok průhledný a lepkavý díky estrogenu (ženský hormon).
Během samotné ovulace, kdy je hladina estrogenu nejvyšší, je také množství poševního výtoku nejvyšší. V této době je elastický, průhledný a kluzký. Pokud těhotenství nenásleduje, vaginální výtok se opět začne barvit krví a přichází menstruační krvácení.

Výtok během těhotenství  

V těhotenství se může objevit větší množství bělavého výtoku, jehož úkolem je chránit vyvíjející se plod před infekcemi. Na jeho počátku, v době uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, se může krátkodobě objevit poševní výtok s přítomností krve.

Všímej si změny

Výraznější změna vaginálního výtoku - jeho množství, konzistence, barva a zápach, může signalizovat zdravotní problém. Kdy by měla žena rozhodně zpozornět?

V následující tabulce najdeš různé příčiny (infekce nebo onemocnění) a výtok, který je pro ně typický.

Infekce

Z výše uvedených příčin změny vaginálního výtoku jsou u žen nejčastější první dvě - bakteriální a kvasinkové infekce.

Častější příčinou jsou kvasinky (především rodu Candida), ale může se jednat i o smíšenou infekci. Každá žena se alespoň jednou za život setká s intimní infekcí. U některých se vyskytuje dokonce opakovaně.

Přečti si: Jak rozeznat vaginální infekci -
kvasinkovou,bakteriální nebo smíšenou?

Pohlavně přenosné choroby

Trichomoniáza je nejčastější sexuálně přenosné onemocnění a způsobuje ji bakterie Trichomonas vaginalis. Onemocnění je snadno léčitelné, ale bez léčby může trvat měsíce až roky a dále se šířit sexuální aktivitou.

Do skupiny pohlavně přenosných chorob patří také chlamydie. Toto onemocnění způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis. K její léčbě je třeba rovněž přistupovat velmi zodpovědně, protože může způsobit masivní zánět v pánevní oblasti. Může se také přenést během porodu a způsobit zápal plic nebo zánětlivé oční onemocnění u novorozence.

Atrofická vaginitida

Atrofická vaginitida je stav, kdy dochází ke snížení množství estrogenu. Vyskytuje se především v době menopauzy. Některé příznaky jsou velmi podobné vaginální mykóze, jde o svědění, pálení a bolestivý pohlavní styk.

V tomto případě však není příčinou žádný patogen, ale skutečnost, že sliznice pochvy je stále tenčí a sušší. Tato změna ji činí náchylnější k infekcím.


Polypy, myomy nebo nádorová onemocnění

Vaginální výtok se může změnit také v případě polypů (různě velkých výrůstků) a myomů (nezhoubných nádorů dělohy). V těchto případech bývá výtok hnědé barvy. Nádory může doprovázet výtok s příměsí krve, který má navíc velmi intenzivní zápach.

Pokud vaginální výtokhlásí problém, neměl by být zanedbáván

Vaginální výtok může svou povahou hodně napovědět o zdravotním stavu. V případě jakýchkoli příznaků je vždy dobré konzultovat svůj problém s lékařem nebo lékárníkem. Za změnou vaginálního výtoku se pravděpodobně skrývá onemocnění, které je třeba léčit.